Grzejniki czy też kaloryfery są spotykane w wielu domach i mieszkaniach. To jedne z najpopularniejszych systemów dystrybucji ciepła z urządzenia grzewczego do budynku - zaraz obok ogrzewania podłogowego. Często pojawia się problem z nazewnictwem tego wymiennika ciepła - nie wiadomo jakiego określenia użyć. Jaka jest więc różnica pomiędzy grzejnikiem a kaloryferem i czy w ogóle istnieje?


Definicja grzejnika


Grzejnik jest wymiennikiem ciepła montowanym w pomieszczeniach. To jeden z elementów instalacji centralnego ogrzewania. Urządzenie grzewcze, po wytworzeniu ciepła, przekazuje je właśnie do grzejnika, by ten mógł ogrzewać pomieszczenie. Jest to możliwe dzięki krążącej w nim wodzie, która pełni funkcję przekaźnika ciepła. To nie jedyny sposób, w jakim to urządzenie potrafi ogrzewać budynek, ponieważ może to robić również za pomocą energii elektrycznej. Tego typu model jest stosowany do dogrzewania pomieszczeń - ogrzewanie domu wyłącznie za pomocą prądu wiązałoby się bowiem z dużymi wydatkami. Grzejnik potocznie nazywany jest właśnie kaloryferem. To zapożyczenie z języka francuskiego: calorifère. Nie ma znaczenia więc, jak nazywamy to urządzenie. 


Kaloryfer - skąd ta nazwa?


Kaloryfer może kojarzyć się ze starszymi modelami grzejników. Były to na przykład żeliwne, masywnie wyglądające modele z ożebrowaniem. Termin ten był popularniejszy jakieś dwadzieścia, trzydzieści lat temu. Na nowsze wymienniki ciepła częściej mówi się “grzejnik”. Widać to chociażby w różnego rodzaju publikacjach czy też w sklepach internetowych. Istnieje kilka typów grzejników w zależności od potrzeb klienta i zapotrzebowania budynku. Mogą być to wymienniki łazienkowe, pokojowe, elektryczne, kanałowe czy też konwekcyjne. Natomiast modele, które wyglądem kojarzyć się mogą ze starszymi grzejnikami, tudzież kaloryferami, często widnieją jako urządzenia pełniące nie tylko funkcję grzewczą, ale i dekoracyjną.


Podsumowując, nieważne, jak nazywamy ten rodzaj wymiennika ciepła. Grzejnik czy kaloryfer - nazwy te można stosować zamiennie. Ważne jest jedno - by spełniały swoją funkcję grzewczą. Szukając wymiennika ciepła - na przykład w Internecie, warto używać frazy “grzejnik” bądź “grzejniki”. Jest ona bardziej popularna.