GRZEJNIKI NISKOTEMPERATUROWE - EFEKTYWNE I EKONOMICZNE ROZWIĄZANIE

Rosnące koszty ogrzewania coraz częściej wymuszają na nas poszukiwanie najbardziej ekonomicznych rozwiązań i wymianę już istniejących źródeł grzania. Na rynku Istnieje wiele różnych opcji, jedną z nich są także grzejniki niskotemperaturowe. Jak działają? Jakie są wady i zalety takiego rozwiązania?

Jak działają grzejniki niskotemperaturowe?

Grzejniki niskotemperaturowe są w stanie ogrzać całe mieszkanie zachowując niższą temperaturę wody, która się w nim znajduje. Wymagają one dużej powierzchni, a jednocześnie pojemność wody powinna być niewielka. Ciepło na grzejnikach niskotemperaturowych rozchodzi się poprzez promieniowanie. Jest to rozwiązanie bardziej energooszczędne. 

Grzejniki niskotemperaturowe mogą mieć wbudowany wentylator, który generuje cyrkulację powietrz. Mogą również mieć w swojej obudowie rury rozmieszczone na kilku poziomach oraz aluminiowe lamelki, które odbierają ciepło z czynnika grzewczego płynącego we wspomnianych rurach. Niektóre modele grzejników niskotemperaturowych mogą mieć również gęsto ułożone żebra, w których przednia i tylna płyta jest zasilana przez wodę. Powoduje to większy udział promieniowania w oddawaniu ciepła do domu. 

Tak naprawdę obecnie każdy grzejnik jest zdolny do pracy w niskiej temperaturze instalacji, jego konstrukcja nie jest determinującym czynnikiem instalacji niskotemperaturowej. 

Czy w każdym domu można zamontować grzejniki niskotemperaturowe?

Tak, grzejniki niskotemperaturowe przystosowane są do pracy z każdym źródłem ciepła. Najczęściej stosowane są w domach z zamontowaną pompą ciepła lub piecem gazowym kondensacyjnym, będą także współpracować z ogrzewaniem podłogowym. 

Tak naprawdę grzejniki niskotemperaturowe mogą być stosowane w najróżniejszych instalacjach, jednak ich montaż jest najbardziej opłacalny przy tych, w których system grzewczy ma wodę o niższej temperaturze, a ciepło w pomieszczeniach oddawane jest poprzez promieniowanie.

 Do jakiej instalacji najlepiej pasują grzejniki niskotemperaturowe?

Pompy ciepła
Nowoczesne grzejniki niskotemperaturowe idealnie nadają się do pracy w połączeniu z pompą ciepła. Niska temperatura wody zwiększa wydajność pompy przy niższym nakładzie energii. Pomieszczenia z takim rozwiązaniem nagrzewają się w krótszym czasie, a ciepło utrzymuje się dłużej. 

Piec kondensacyjny
Nowoczesne kotły kondensacyjne dadzą najlepsze efekty pracy, gdy temperatura zasilania nie jest wyższa niż 55 stopni Celsjusza. Przy odpowiednim dobraniu wielkości i mocy grzejnika niskotemperaturowego możliwe jest wykorzystanie części wytworzonego ciepła. Dzieje się to poprzez kondensację pary wodnej znajdującej się w spalinach.

Wady i zalety grzejników niskotemperaturowych

Grzejniki niskotemperaturowe mogą znacząco obniżyć opłaty związane z eksploatacją instalacji grzewczej. Nie wymagają także jej modyfikacji, by pracować wraz z pompą ciepła czy ogrzewaniem podłogowym. Cechują się także wysoką trwałością i energooszczędnością. Dodatkowo są one odpowiednie dla alergików, nie powodują nadmiernej cyrkulacji powietrza, dzięki czemu alergeny i kurz nie wzbijają się w powietrze.

Natomiast, koszt nabycia grzejnika niskotemperaturowego może być nieco wyższy niż przy standardowych grzejnikach. Niektóre posiadają także dużą powierzchnię, przez co zajmują więcej miejsca.

 

Grzejnik pokojowy Jaga Strada Standard

W naszej ofercie znajdziecie grzejniki niskotemperaturowe Jaga Strada Standard. Cechuje się one wysoką wydajnością i nowoczesną stylistyką. Zrobione są z solidnej aluminiowej kratki z prostym panelem przednim.
Dostępne są w różnych opcjach Twins, dzięki czemu dopasujesz je do swoich potrzeb. Grzejniki Jaga Strada Standard wyposażone są w nowoczesną technologię Low-H20, która gwarantuje mniejsze zużycie energii oraz maksymalną emisję ciepła.

 
Podumowując, grzejniki niskotemperaturowe to efektywne rozwiązanie w ogrzewaniu, utrzymują niższą temperaturę wody i oszczędzają energię. Uniwersalność montażu sprawia, że są kompatybilne z różnymi systemami, idealnie współpracują z pompą ciepła. Pomimo nieco wyższych kosztów początkowych, oferują trwałość, energooszczędność i przyjazność dla alergików, co czyni je atrakcyjnym wyborem dla efektywnego i ekonomicznego ogrzewania.