Zapowietrzone grzejniki to problem, który może zdarzyć się praktycznie w każdej instalacji CO - zarówno tych starszych, jak i całkiem nowych. Poznaj główne przyczyny zapowietrzenia grzejników w swoim domu oraz dowiedz się, jak sobie poradzić z tym problemem. Wbrew pozorom, odpowietrzenie grzejnika wcale nie jest przesadnie trudne.

 

Odpowietrzanie grzejnika

 

Czym jest zapowietrzenie?

Nawet nowe grzejniki, w których pojawią się drobne nieszczelności, często zasysają spore ilości powietrza z zewnątrz. Nadmiar powietrza powoduje znaczny spadek ciśnienia, co z kolei przekłada się na kiepską wydajność ogrzewania.Zapowietrzenie - jak je rozpoznać?

Problemy z nagrzewaniem się elementów instalacji grzewczej zazwyczaj nietrudno rozpoznać. Często z układu dochodzi charakterystyczne stukotanie, dziwne bulgotanie (kojarzące się z przelewaniem wody) czy nawet specyficzne świsty. Tego typu odgłosy wcale nie “niosą się po rurach”, jak to często nam się wydaje. To niezawodne objawy zapowietrzonych elementów instalacji centralnego ogrzewania!Wyżej opisane zjawiska zazwyczaj pojawiają się w trakcie wzrostu temperatury elementu grzewczego.
Innym, równie charakterystycznym problemem jest znacznie gorsza wydajność pracy grzejnika. Jeżeli odkręcasz potencjometr do pozycji maksymalnej, a grzejnik wciąż pozostaje zimny w wielu miejscach, to można założyć, że jest to kolejny objaw jego zapowietrzenia się. Bardzo często bywa tak, że zapowietrzony element nabiera ciepło, ale dzieje się to bardzo nierównomiernie. Przykładowo, dolna część grzejnika jest gorąca, podczas gdy górna ciągle pozostaje nieprzyjemnie zimna.Krótko mówiąc - sprawny kaloryfer zawsze powinien pracować bezgłośnie, niezależnie od warunków!Zapowietrzenie - co je powoduje?

Jedną z najbardziej podstawowych przyczyn zapowietrzenia są wahania ciśnienia w układzie. To zjawisko może mieć dwojakie przyczyny - na przykład, zły dobór urządzeń do systemu grzewczego (niewłaściwa moc), ma ogromny wpływ na utrzymanie odpowiedniego ciśnienia w układzie.Kolejną z przyczyn zapowietrzenia jest kiepska jakość poszczególnych elementów. Jakiekolwiek nieszczelności powodują znaczne spadki ciśnienia, skutkiem czego pojawia się nadmierna ilość powietrza z zewnątrz. Gdzie szukać nieszczelności? Podstawowym miejscem jest choćby naczynie przeponowe grzejnika. Warto pamiętać o tym, że te elementy wyposażone są w specjalne wentyle (podobnie jak koła w samochodzie). Dzięki temu, możesz bardzo łatwo sprawdzić, czy panujące w układzie ciśnienie jest zgodne z prezentowanym na tabliczce znamionowej urządzenia. Banalnie prosty sposób, ale często wystarczy podłączyć nawet pompkę z manometrem by to sprawdzić.Inną przyczyną zapowietrzania się instalacji jest niewłaściwe jej zaprojektowanie. Zbyt małe naczynie wzbiorcze, dodatkowo umieszczone w niepoprawnym miejscu powoduje, że grzejnik zwyczajnie musi się zapowietrzyć.Błędy przy napełnianiu wodą

Woda zasilająca grzejnik również musi spełniać pewne, określone kryteria. Przede wszystkim, im wyższe jej ciśnienie i niższa temperatura, tym więcej w niej powietrza.
Poza tym, w trakcie napełniania układu wodą należy zadbać o to, by ciśnienie płynącej cieczy było jak najniższe - czyli, cały system napełniamy bardzo powoli. W trakcie wypełniania układu wodą pamiętać należy również o odpowietrzeniu grzejnika, rozdzielacza czy innych elementów całej instalacji. Oczywiście, im bardziej rozbudowany jest układ, tym wolniejsze powinno być napełnianie. Na jedno piętro powinno się poświęcić około 60 minut.Jak zapobiec zapowietrzaniu się?

Aby zapobiec temu zjawisku i uniknąć nieprzyjemnej niespodzianki w chłodniejsze dni, warto regularnie kontrolować ciśnienie wstępne w układzie. Jeżeli jego wartość spadnie poniżej 1 bara to należy już szukać nieszczelności - woda zwyczajnie musi gdzieś uciekać z układu.Jak znaleźć nieszczelność w instalacji CO? Cóż, niewielkie ubytki są zazwyczaj trudne do wychwycenia. Przykładowo, jeżeli woda wycieka na złączce to najpewniej i tak na tyle szybko odparowuje, że nawet nie zdążymy tego zauważyć. Stąd też lepiej powierzyć takie zadanie specjalistom.
A więcej o tym jak sobie poradzić z odpowietrzaniem dowiesz się tutaj: https://mat-dom.pl/blog/odpowietrzanie-grzejnikow/