Bywają takie pory w roku, kiedy w domu jest chłodno, ale nie na tyle, by rozpalać w piecu. Taka sytuacja może powstać chociażby chłodnymi, jesiennymi wieczorami lub wiosną. Może nas zaskoczyć także nagła awaria instalacji grzewczej.

Na szczęście w tej kwestii pomocne mogą okazać się grzejniki elektryczne, które z powodzeniem nagrzewają pomieszczenia w domu w dogodnym dla nas momencie. Na rynku istnieje wiele typów tego rodzaju urządzeń, na przykład grzejnik konwektorowy czy olejowy. Pojawia się pytanie: który z nich wybrać?

 

Jak działa grzejnik olejowy?

Grzejnik łazienkowy

 

W grzejniku olejowym - jak można domyślić się po samej nazwie - znajduje się olej. Po podłączeniu urządzenia do energii elektrycznej, olej ten nagrzewa się i w ten sposób grzejnik przekazuje ciepło do pomieszczenia.
Efektu nie poczujemy jednak od razu - rozgrzanie oleju trwa dłuższą chwilę. Po osiągnięciu temperatury określonej przez użytkownika grzejnik sam się wyłącza, ale dzięki krążącemu w nim olejowi, ciepła temperatura potrafi długo się utrzymywać (nawet cały dzień). 

 

Grzejnik olejowy świetnie sprawdzi się więc w sytuacji, jeśli z jakiegoś powodu potrzebujemy długotrwałego ciepła - na przykład przy awarii pieca. Tego rodzaju urządzenia często wykorzystywane są również w łazienkach, by zapewnić sobie wyższą temperaturę niezbędną do jej komfortowego użytkowania.

 

Grzejnik konwektorowy - zasada działania

Grzejnik konwektorowy

     

 

Często spotykanym modelem na rynku jest również grzejnik konwektorowy. Słynie on przede wszystkim z tego, że jest w stanie nagrzać pomieszczenie w bardzo krótkim czasie, który sięga do maksymalnie kilkunastu minut. Działa on więc nieco inaczej, niż olejowy. Do ogrzewania wykorzystuje chłodne powietrze z pomieszczenia, które wciąga od dołu i przekształca w ciepło dzięki grzałce elektrycznej. Minusem tego urządzenia jest to, że po jego wyłączeniu, temperatura w pomieszczeniach szybko się zmniejsza i na nowo trzeba liczyć się z chłodem.

 

Grzejniki konwektorowe będą więc idealnym rozwiązaniem do krótkotrwałego dogrzania pomieszczenia - na przykład podczas wietrznej i ponurej aury jesienią. Jako, że urządzenia te są stosunkowo lekkie, można je przykładowo zabrać do domku letniskowego, gdzie wieczory często bywają chłodne - gorąca herbata w tym przypadku może nie wystarczyć.

 

Podsumowując, to od naszych preferencji i celów zależy to, czy wybierzemy grzejnik olejowy czy konwektorowy. Ten pierwszy świetnie sprawdzi się w sytuacjach, w których potrzebujemy ciepła na dłużej, drugi zaś będzie idealny jako krótkotrwała pomoc w ogrzewaniu pomieszczeń.