Jaki grzejnik elektryczny wybrać?

Zastanawiasz się, jaki grzejnik elektryczny wybrać, żeby spełnił Twoje oczekiwania? Na rynku są dostępne różne grzejniki, co utrudnia podjęcie decyzji – szczególnie osobom, które nie są zaznajomione z tematem. Z pewnością jedną z Twoich obaw jest to, czy grzejnik elektryczny będzie energooszczędny, czy wręcz przeciwnie, będzie generować zbyt wiele kosztów. Jaki model wybrać w takiej sytuacji?

Warto odpowiedzieć sobie na kilka pytań. Czy grzejnik elektryczny będzie umieszczony na stałe w jednym pomieszczeniu? A może potrzebujesz urządzenia, z którego będziesz korzystać wyłącznie w sytuacjach awaryjnych – na chwilę? Istnieją grzejniki elektryczne idealne między innymi do domku letniskowego, łazienki, ale także kaloryfery do ogrzewania pomieszczenia podczas awarii lub prac nad główną instalacją grzewczą. Sprawdź, który rodzaj grzejnika będzie dla Ciebie najbardziej odpowiedni.

Rodzaje grzejników elektrycznych

Grzejnik konwektorowy atlantic

 

Najczęściej specjaliści wyróżniają dwa rodzaje grzejników elektrycznych – konwektorowe i olejowe. Do najczęściej kupowanych modeli należą grzejniki konwektorowe. Swoją popularność zawdzięczają niewielkiej wadze, co zwiększa ich mobilność. Dzięki temu są w stanie ogrzać każde pomieszczenie. Jak działa grzejnik konwektorowy? Do wytworzenia ciepła wykorzystuje chłodne powietrze, które pobiera z otoczenia. Powietrze ogrzewa się za pomocą grzałki elektrycznej. Konwektor już w kilka minut jest w stanie zapewnić komfortową, wyższą temperaturę. Niestety, po wyłączeniu urządzenia przyjemne ciepło bardzo szybko ucieka. To sprawia, że grzejnik konwektorowy jest dobrym rozwiązaniem, jeśli myślisz o dogrzewaniu pomieszczeń podczas chłodnych, jesiennych wieczorów lub w innych, krótko trwających sytuacjach.

Innym rozwiązaniem jest dobry grzejnik elektryczny olejowy. Doradzamy kupno takiego urządzenia w sytuacji, gdy klient chce ogrzewać pomieszczenie przez dłuższy czas, np. w garażu lub podczas awarii instalacji grzewczej. Jak działają grzejniki olejowe? Kiedy podłączysz grzejnik do prądu, krążący w nim olej rozgrzeje się i dzięki temu będzie dobrym źródłem ciepła nawet przez cały dzień. Minusem tego rozwiązania jest to, grzejnik musi się nagrzewać dosyć długo, zanim zacznie oddawać ciepło. Dla niektórych niedogodnością może być też to, że z uwagi na obecność oleju w urządzeniu, jest ono stosunkowo ciężkie, a przez to mniej mobilne. Oprócz tego w sprzedaży są również grzejniki radiacyjne i ceramiczne (z wkładem ceramicznym), a także promienniki ciepła.

 

Grzejnik elektryczny

 

Jaki grzejnik elektryczny wybrać, żeby spełnił moje oczekiwania?

Jak zawsze w przypadku tego typu pytań odpowiedź brzmi: To ważne, czy zastanawiasz się, jaki grzejnik elektryczny wybrać do pokoju 25 m² czy do pokoju o powierzchni 16 m². Wielkość pomieszczenia ma duże znaczenie, dlatego na pewno warto wziąć pod uwagę metraż. To jednak nie wszystko. Uwzględnij również:

  • - poziom izolacji, który wpływa na to, jak szybko traci się ciepło – dobrze izolowane pomieszczenia mogą potrzebować mniejszego grzejnika elektrycznego,
  • - częstotliwość użytkowania grzejnika – jeśli planujesz korzystać z niego tylko okazjonalnie, lepsza będzie mniejsza moc grzejnika,
  • - poziom bezpieczeństwa – ogrzewanie elektryczne należy do bezpiecznych, ale np. grzejniki olejowe mogą okazać się lepszym wyborem do domu, w którym są dzieci i zwierzęta, ponieważ nie stają się tak gorące od zewnątrz,
  • - energooszczędność – warto wybrać grzejnik elektryczny z termostatem i programowalnym timerem, który wyłączy się automatycznie, gdy osiągnie żądaną temperaturę,
  • - wygląd grzejnika do pokoju – nie ma sensu ukrywać, że estetyka jest często równie ważna, jak to, czy energooszczędny grzejnik szybko się nagrzewa.

Praktycznym rozwiązaniem są również kaloryfery elektryczne do łazienki w formie drabinek. To dobry wybór, jeśli zastanawiasz się, jak dobrać grzejnik elektryczny do pomieszczenia o niewielkiej powierzchni. Mały grzejnik w formie drabinki nie tylko przyda się do suszenia mokrych ręczników, ale przede wszystkim pozwoli mądrze wykorzystać dostępną przestrzeń. Modele tego typu często występują w wersji wodno-elektrycznej. Oznacza to, że są zasilane wodą z centralnego ogrzewania, ale mają też grzałkę elektryczną, która odpowiada za wytwarzanie ciepła.

Grzejnik elektryczny

 

Ogrzewanie elektryczne – podsumowanie

Energooszczędny grzejnik elektryczny to skuteczny sposób, by zapewnić sobie ciepło w każdej sytuacji. Przy wyborze modelu warto zwrócić uwagę na metraż pomieszczenia, czas oczekiwania na nagrzanie się pokoju, ale też estetykę kaloryfera. Niezależnie od tego, jaki grzejnik elektryczny zdecydujesz się kupić, pamiętaj, że to dobra forma dodatkowego źródła ciepła lub alternatywa dla głównego ogrzewania.