Ogrzewanie podłogowe czy grzejniki?

O tym czy nasz dom ogrzewany będzie przez kaloryfery, czy zdecydujemy się na ogrzewanie podłogowe należy zdecydować już na etapie projektu. Jest to związane i z zaplanowaniem wydatków na instalację grzejną, i późniejszą aranżacją przestrzeni wewnątrz pomieszczeń, w których zdecydujemy się na ogrzewanie podłogowe. O ile kaloryfery nie wymagają żadnych specjalnych zapisów w projekcie, o tyle ogrzewanie podłogowe wiąże się z koniecznością zaprojektowania dodatkowych warstw podłogi oraz dobraniem odpowiedniego materiału wykończeniowego a także z instalacją wysokiej jakości kotła kondensacyjnego.

Ogrzewanie podłogowe czy grzejnikowe


Powszechnie wiadomo, że ogrzewanie podłogowe najlepiej sprawdza się w dużych pomieszczeniach, np.w solidnych rozmiarów salonie oraz tam, gdzie szczególnie potrzebna nam jest do szczęścia ciepła posadzka, bo miło stanąć na niej gołą stopą - np. w łazience. Często więc dom ogrzewany jest i za pomocą kaloryferów, i ogrzewania ukrytego pod podłogą. Taki patent wymaga nieco bardziej skomplikowanych rozwiązań technicznych na poziomie kotła oraz instalacji rozprowadzającej wodę.

Zanim podejmiemy decyzję o instalacji grzewczej, warto przyjrzeć się nowoczesnym kaloryferom. Jeśli macie wątpliwości co do ich atrakcyjności wizualnej oraz funkcjonalności, ten tekst powinien je rozwiać.Grzejniki do pokoju

Nowoczesne grzejniki płytowe i panelowe są po prostu miłe dla oka. Jeśli wciąż mamy w pamięci archaiczne kaloryfery z żeliwnych żeberek - przaśne, brzydkie i wiecznie zakurzone pomiędzy trudno dostępnymi żeberkami - warto już wyrzucić z głowy to wspomnienie. Grzejniki płytowe, składające się z obłych płyt ułożonych w orientacji pionowej lub poziomej, są bardzo estetyczne i występują w wielu wersjach rozmiarowych i kolorystycznych. Ich lekko old schoolowy design sprawia, że doskonale nadają się i do wnętrz tradycyjnych, które chcemy lekko odświeżyć, i do nowoczesnych, w których chcemy zaakcentować stylowe dodatki kojarzące się z epoką słusznie minioną. Ilość płyt dobieramy w zależności od potrzeb, a nasycony intensywny kolor kaloryferów może stać się idealnym kontrapunktem dla białych ścian czy mebli.

Kaloryfery panelowe są popularniejsze. Profilowane panele ze stali walcowanej są bardzo estetyczne i nie szpecą pomieszczenia nawet jeśli pozostają na widoku.Standardowo wyposażone są w osłony boczne i osłonę górną, tzw. grill. Wszystkie osłony łatwo zdemontować, żeby dostać się pomiędzy pionowe kanały wodne i grzejnik dobrze wyczyścić. Powinno się to robić po każdym sezonie grzewczym (czyli przed kolejnym), bo przez grill wpada do wnętrza kaloryfera mnóstwo kurzu,okruchów, a jeśli na grzejniku lubi spać kot - także sierści. Kiedy w grzejniku zbierze się dużo zanieczyszczeń, wraz z nagrzanym powietrzem wpadnie do mieszkania przykry zapach.

Coraz częściej sięgamy też po kaloryfery ozdobne, które na pierwszy rzut oka w ogóle nie kojarzą się z elementami grzejnymi. Szklane i lustrzane osłony, grafika, elementy gięte na kształt nowoczesnych rzeźb albo ozdób ściennych skutecznie odwracają myśl od faktu, że ten oto element wyposażenia wnętrza jest kaloryferem. Ozdobne kaloryfery doskonale sprawdzają się w nowoczesnych designerskich wnętrzach, apartamentach, loftach.Grzejniki łazienkowe

Grzejniki do łazienki jak żadne inne muszą nadawać się także do suszenia ręczników i zajmować stosunkowo mało miejsca. Najpopularniejsze są modele drabinkowe, które zdają egzamin w wilgotnych pomieszczeniach i przy okazji stanowią ozdobę łazienki. Obok tradycyjnych konstrukcji płasko przylegających do ściany znajdziemy także kaloryfery z możliwością prostopadłego ułożenia względem ściany, co daje możliwość podziału łazienki na strefy i ułatwia suszenie ręczników czy bielizny. Ciekawym rozwiązaniem są grzejniki narożne, które sprawdzają się w małych łazienkach, gdyż zajmują minimalną ilość miejsca i można je zamontować w kącie, do którego i tak mamy ograniczony dostęp.

Na pytanie kaloryfer czy podłogówka nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Jeśli jednak wasza decyzja o instalacji ogrzewania podłogowego podyktowana miałaby być wyłącznie zniechęceniem związanym ze wspomnieniami z aranżacją mieszkania w bloku z wielkiej płyty, koniecznie zajrzyjcie do sklepu https://mat-dom.pl/ - tu naprawdę jest w czym wybierać.