Czy można ukryć grzejnik w pokoju? Jeżeli przeszkadzają Ci grzejnikowe rury bądź zwyczajnie grzejnik zaburza równowagę estetyczną w danym pomieszczeniu, zdecydowanie warto go zabudować. Aby jednak urządzenie dalej mogło bezawaryjnie funkcjonować, osłony należy montować z głową. W tym artykule dowiesz się jak zrobić zabudowę na grzejnik. 

Bardzo często starsze modele kaloryferów zwyczajnie szpecą otoczenie. Ich masywny wygląd sprawia, że po prostu nie pasują do wielu wnętrz. Nawet w estetycznie wykończonym salonie, w którym dopracowany jest każdy detal projektu, widok grzejnika zaburza całą koncepcję, przyciągając wzrok wszystkich osób. 

Zabudowa grzejników w sypialnii..

Jak zabudować grzejnik w sypialni?

W takich pomieszczeniach jak sypialnia, grzejnik niemalże zawsze szpeci otoczenie. Sypialnia to miejsce, które jest przytulnie i miękko wykończone, a widok żeberek kaloryfera ewidentnie tam nie pasuje. Taki grzejnik można łatwo zabudować za pomocą estetycznej wnęki, co stworzy dodatkową przestrzeń w sypialni. 

Innym sposobem jest użycie osłony z drewna - warto ją jednak dopasować do stylistyki całego pomieszczenia. Ustawiona pod kątem 90 stopni w stosunku do kaloryfera, szybko ma szansę stać się nie tylko estetycznym sposobem na osłonięcie grzejnika, ale także praktyczną półeczką, jaka zawsze przyda się w takim wnętrzu. 

Chcesz zabudować grzejnik w pokoju dziecka? 

Najłatwiej to zrobić za pomocą osłony wykonanej z płyty gipsowej lub drewna. Bez problemu znajdziesz tego rodzaju produkty w sklepach z materiałami do wykończenia wnętrz. Zdecydowanie warto wybrać wielokolorowe osłony, których barwy pobudzą wyobraźnię Twojej pociechy. 

Taka osłona może mieć charakter tymczasowy (na przykład, być montowana tylko poza sezonem grzewczym) lub stały, ale jedno warto zrobić na pewno - osłona na kaloryfer powinna stać się kolejnym elementem wystroju, a nie tylko przykrywać grzejnik, jak mało estetyczne obudowy kaloryferów w szkole czy przedszkolu Twojego dziecka!  

Grzejnik i kuchnia

A co zrobić z kaloryferem, który szpeci nam przestrzeń w kuchni? Tu sprawa jest dosyć prosta - niezależnie od tego, czy mieszkasz w bloku czy we własnym domu, miejsca w kuchni niemal zawsze brakuje. Może to jest właśnie czas, by nieco inaczej rozplanować zabudowę? A dlaczego by nie wykonać jakiejś ładnej szafki z wnęką na kaloryfer? Pozwoli Ci to schować grzejnik i zdobyć dodatkowe centymetry przestrzeni.

Jeżeli chcesz ukryć kaloryfer w kuchni bez większych przeróbek, wybierz specjalną maskownicę - takie produkty znajdziesz choćby w marketach budowlanych. Raczej nie warto na siłę szukać oszczędności i wykonywać tego rodzaju produktów samemu - obudowy wykonane są z materiałów, które nie tylko zasłonią grzejnik, ale także pozwalają na swobodne przewodzenie ciepła.  

Jak ukryć kaloryfer w łazience

Nowocześnie wykończona łazienka i mało estetyczny kaloryfer, który wygląda jak przybysz z zupełnie innego świata - jak pozbyć się tego elementu? Tak naprawdę, najprościej byłoby wymienić go na nowy (bardzo popularne są grzejniki dekoracyjne), choć jest to trochę czasochłonna operacja. 

Warto jednak pamiętać o tym, że grzejnik w łazience to element bardzo istotny - często służy choćby jako suszarka do prania. Jakiekolwiek zasłonięcie kaloryfera właściwie pozbawia go jego praktycznych funkcji, dlatego jeżeli zależy Ci na estetycznym wyglądzie łazienki, warto stary kaloryfer wymienić na grzejnik dekoracyjny.

Zabudowa grzejnika - wady i zalety

 Dlaczego warto obudować grzejnik? Takie rozwiązanie ma szereg zalet - oprócz oczywistego efektu estetycznego, zapewnia również znacznie większe bezpieczeństwo dzieciom. Osłona praktycznie eliminuje ryzyko oparzenia się lub nawet urazu, które mogą wystąpić przy odkrytych kaloryferach. 

Warto jednak wiedzieć o tym, że takie rozwiązanie ma swoje wady. Przede wszystkim, osłona znacznie utrudnia dostęp do grzejnika, a więc także wszelkie prace serwisowe. Dodatkowo, jeżeli obudowa nie jest wykonana z materiału, który dobrze przewodzi ciepło, to jest ryzyko, że ciepłe powietrze będzie się kumulować w okolicy kaloryfera, a w pozostałej części pomieszczenia panować będzie nieprzyjemny chłód.

Masz dosyć brzydkich kaloryferów w swoim domu

A może zamiast stosować półśrodki w rodzaju osłon, warto postawić na jakieś designerskie grzejniki dekoracyjne? Wybór tego rodzaju grzejników jest ogromny, a one same stają się coraz tańsze w zakupie. Warto też pamiętać, że dekoracyjne grzejniki wprowadzają zupełnie nową jakość we wnętrzu!