Jak odpowietrzyć grzejnik?

Kaloryfery w Twoim domu lub mieszkaniu przestały nagle grzać? Przyczyną może być zwyczajne zapowietrzenie. I choć jest to problem dosyć prosty do usunięcia i niewymagający specjalistycznej wiedzy czy narzędzi, to jednak lepiej się pospieszyć, ponieważ powietrze wewnątrz grzejnika przyśpiesza korozję różnych jego elementów. Odpowietrzyć grzejniki możesz samodzielnie bez wzywania hydraulika. Warto jednak wcześniej zobaczyć jak prawidłowo odpowietrzyć grzejnik i co jest przyczyną jego zapowietrzania się.

Dlaczego grzejniki się zapowietrzają?

Praktycznie każdy grzejnik co jakiś czas ulega zapowietrzeniu. Zazwyczaj, powodem jest nieprawidłowe napełnianie układu centralnego ogrzewania. Woda, która wypełnia instalacje, zawiera niewielkie pęcherzyki powietrza, co z kolei powoduje ich nieprawidłowe działanie.

Często kaloryfery ulegają zapowietrzeniu z powodu nieszczelności w którymś z elementów instalacji. Winne są zazwyczaj przewody wykonane z tworzyw sztucznych znajdujące się w układzie. Warto pamiętać, że nigdy nie zapewniają one stuprocentowej szczelności, a przedostające się przez nie powietrze z kolei powoduje problemy z samym grzejnikiem. Najbardziej narażone na zapowietrzanie są instalacje otwarte, które w najwyższym punkcie mogą mieć kontakt z powietrzem.

Do zapowietrzania się grzejnika może także prowadzić częste spuszczanie i napełnianie wody w instalacji.

Odpowietrzanie grzejników - poradnik

Objawy zapowietrzenia grzejnika

Jak rozpoznać, że Twój domowy grzejnik właśnie uległ zapowietrzeniu? Przede wszystkim, taki kaloryfer przestaje grzać i pozostaje zimny przez cały czas, nawet pomimo tego, że pokrętło ustawione jest w maksymalnej pozycji przez dłuższy czas.

Jeżeli usłyszysz jakiekolwiek dziwne dźwięki wydobywające się z kaloryfera, to również możesz założyć, że doszło do jego zapowietrzenia. Wszelkiego typu bulgot lub dźwięki przypominające ruch strumienia wody świadczą o problemach z zapowietrzeniem grzejnika. Sprawny grzejnik pracuje bowiem bezgłośnie, niezależnie od warunków.

Zasady, o których należy pamiętać przy odpowietrzaniu grzejników

Zanim przystąpisz do odpowietrzania grzejnika, koniecznie sprawdź jakie ciśnienie panuje w całej instalacji CO. Przykładowo, w domach jednorodzinnych wynosi ono zazwyczaj około 0.9-1.2 atmosfery.

Aby odpowietrzanie przebiegło nieco sprawniej, możesz zwiększyć ciśnienie do wartości około 1.4 atmosfer. W tym celu należy wyłączyć kocioł i pompę obiegową instalacji CO. Dzięki wyłączeniu pompy zatrzymamy obieg wody w instalacji.  W zapowietrzonych grzejnikach powietrze zbiera się w górnych partiach grzejnika, skąd łatwo będzie je usunąć. Jeśli pompa pozostanie włączona  zarówno woda, jak i powietrze będą krążyły po instalacji, co utrudni odpowietrzanie i nie będzie ono aż tak skuteczne.

Nieco inaczej odpowietrza się grzejniki z zaworem odpowietrzającym. Aby usunąć powietrze z takiego układu, użyj specjalnego kluczyk. Powinien być on dołączony przez producenta (jeżeli go nie ma, w ostateczności zastąp go płaskim wkrętakiem). Na początek, ustaw głowicę w pozycji zamkniętej (odetnie to grzejnik od instalacji). Po zakończonej procedurze odpowietrzania przywróć głowicę do pozycji początkowej.

Sprawdź też, czy grzejnik z odpowietrznikiem jest odpowiednio zawieszony. Koniec grzejnika, w którym zamontowany jest odpowietrznik, powinien wisieć trochę wyżej niż koniec, na którym znajduje się zawór grzejnikowy. Jeśli jest na odwrót, znaczy że należy poprawić mocowanie.

Zawsze odpowietrzaj grzejniki, wtedy gdy są zimne!

Objawy zaopowietrzonego grzejnika

Jaka odpowietrzyć grzejnik aluminiowy oraz płytowy?

Grzejniki aluminiowe i płytowe odpowietrza się w taki sam sposób. Trzeba pamiętać o 5 krokach:

1. Najpierw sprawdź zawór termostatyczny i ustaw go w pozycji zamkniętej.
2. Pod ręcznym zaworem odpowietrzającym ustaw naczynie, do którego będzie ściekać woda.
3. Powoli odkręć zawór odpowietrzający. Przyda Ci się do tego specjalny klucz bądź śrubokręt.
4. Poczekaj, aż powietrze wyleci z grzejnika, a ze szczeliny zacznie wylewać się woda.
5. Dokładnie zakręć ręczny zawór odpowietrzający i ustaw termostat w odpowiedniej pozycji.

Jak odpowietrzyć grzejnik żeliwny?

Grzejniki żeliwne z reguły nie posiadają odpowietrzacza ręcznego ani automatycznego. Dlatego ich odpowietrzanie wymaga większej ilości skupienia i dokładności. Najlepiej będzie, jeśli zrobi to osoba doświadczona, która zna odpowiednią technikę odpowietrzania tego typu kaloryfera. Aby odpowietrzyć grzejnik żeliwny, należy:

1. Zaopatrzyć się w miskę, która trzeba umieścić pod krańcem grzejnika oraz dwa klucze płaskie nastawne.
2. Zamknąć zawór termostatyczny.
3. Poluzować śrubunek o nie cały obrót. Jeśli będzie słychać wydobywające się powietrze oraz zobaczymy wodę, to natychmiast trzeba przerwać odkręcanie. Zbyt duże odkręcenie śrubunku spowoduje intensywne wypływanie wody, które będzie trudne do opanowania.
4. Gdy ze szczeliny będzie wydobywać się jedynie woda, należy dokręcić śrubunek z powrotem.

Jak odpowietrzyć grzejnik łazienkowy (żeberkowy)?

Nowoczesne grzejniki łazienkowe są zazwyczaj w kształcie drabinek i posiadają zamontowane odpowietrzacze. Ich odpowietrzanie nie stanowi większego problemu. Aby je odpowietrzyć, należy:

1. Sprawdzić zawór termostatyczny i ustawić jego głowicę w pozycji zamkniętej
2. Sprawdzić ustawienie otworu wylotowego odpowietrznika. Jeżeli jest taka konieczność, przekręć odpowietrznik tak, aby otwór był skierowany w Twoją stronę.
3. Grzejniki drabinkowe mają zamontowane odpowietrzniki na górze, dlatego ciężko będzie nam ustawić naczynie, do którego będzie zlatywać woda. Najlepiej będzie podłożyć pod otwór wylotowy szmatkę lub ręcznik.
4. Delikatnie odkręcić śrubę odpowietrznika i szmatką łapać wyciekająca wodę.
5. Dokładnie zakręcić śrubkę odpowietrznika, wytrzeć grzejnik i ustawić głowicę termostatu w poprzednim położeniu

Co zrobić po odpowietrzeniu grzejnika?

Przede wszystkim sprawdź ciśnienie w instalacji. Sama procedura odpowietrzania może powodować znaczny spadek ciśnienia - warto je ustawić na poziomie 0.9-1.2 atmosfery. Następnie wytrzyj odpowietrznik i sprawdź, czy nie pojawiają się na nim żadne ślady przeciekania. W razie, gdyby pojawiły się krople wody, należy delikatnie odkręcić śrubkę odpowietrznika i dokręcić ją ponownie. Jeśli dalej będzie pojawiać się woda, wymień odpowietrznik na nowy. Po wykonaniu tych czynności możesz włączyć kocioł i pompę CO.