Jak odpowietrzyć grzejnik?

Kaloryfery w Twoim domu lub mieszkaniu przestały nagle grzać? Przyczyną może być zwyczajne zapowietrzenie. I choć jest to problem dosyć prosty do usunięcia i niewymagający specjalistycznej wiedzy czy narzędzi, to jednak lepiej się pospieszyć, ponieważ powietrze wewnątrz grzejnika przyśpiesza korozję różnych jego elementów. Odpowietrzyć grzejniki możesz samodzielnie bez wzywania hydraulika. Warto jednak wcześniej zobaczyć jak prawidłowo odpowietrzyć grzejnik i co jest przyczyną jego zapowietrzania się.

Dlaczego grzejniki się zapowietrzają?

Praktycznie wszystkie grzejniki co jakiś czas ulegają zapowietrzeniu. Zwykle powodem jest nieprawidłowe napełnianie układu centralnego ogrzewania. Woda, która wypełnia instalację, zawiera niewielkie pęcherzyki powietrza, co powoduje ich nieprawidłowe działanie.

Kaloryfery ulegają też zapowietrzeniu z powodu nieszczelności w którymś z elementów instalacji. Winne są zwykle przewody wykonane z tworzyw sztucznych, które znajdują się w układzie. Nie zapewniają one stuprocentowej szczelności, a przedostające się przez nie powietrze powoduje problemy z samym grzejnikiem. Najbardziej narażone na zapowietrzanie są instalacje otwarte, które w najwyższym punkcie mogą mieć kontakt z powietrzem.

Warto mieć też świadomość, że do zapowietrzenia się grzejnika może doprowadzić częste spuszczanie i napełnianie wody w instalacji grzewczej.

Odpowietrzanie grzejników - poradnik

Jak sprawdzić, czy potrzebne jest odpowietrzanie?

Jak rozpoznać, że potrzebne jest odpowietrzanie kaloryfera? Przede wszystkim, taki kaloryfer przestaje grzać i stale pozostaje zimny, nawet jeśli pokrętło jest ustawione w maksymalnej pozycji przez dłuższy czas.

Jeżeli usłyszysz jakiekolwiek dziwne dźwięki dochodzące z instalacji, to również możesz założyć, że doszło do zapowietrzenia kaloryfera. O tym, że trzeba rozwiązać problem świadczą również bulgot oraz inne dźwięki, które przypominają ruch strumienia wody. Sprawny grzejnik powinien pracować bezgłośnie w każdym domu, niezależnie od warunków.

O czym pamiętać podczas odpowietrzania kaloryferów?

Zanim przejdziemy do tego, jak wygląda odpowietrzanie grzejnika, koniecznie sprawdź, jakie ciśnienie panuje w całej instalacji centralnego ogrzewania. Przykładowo, w domach jednorodzinnych ciśnienie wynosi zazwyczaj około 0.9-1.2 atmosfery.

Aby odpowietrzanie przebiegło nieco sprawniej, możesz zwiększyć ciśnienie do wartości około 1.4 atmosfer. W tym celu wyłącz kocioł i pompę obiegową instalacji centralnego ogrzewania – dzięki temu zatrzymasz obieg wody w instalacji. W zapowietrzonych grzejnikach powietrze zbiera się w górnych partiach, skąd łatwo będzie je usunąć. Jeśli pompa pozostanie włączona, zarówno woda, jak i powietrze będą krążyły po instalacji, co utrudni odpowietrzanie. Nie będzie ono też tak skuteczne, jak mogłoby być.

Nieco inaczej odpowietrza się grzejniki z zaworem odpowietrzającym. Aby usunąć powietrze z takiego układu, musisz użyć specjalnego kluczyka. Powinien być on dołączony do opakowania z instrukcją (jeżeli go nie ma, zastąp go płaskim wkrętakiem). Na początek, ustaw głowicę w pozycji zamkniętej (odetnie to grzejnik od instalacji). Po zakończonej procedurze odpowietrzania przywróć głowicę do pozycji początkowej.

Sprawdź też, czy grzejnik z odpowietrznikiem jest odpowiednio zawieszony. Koniec grzejnika, w którym jest zamontowany odpowietrznik, powinien wisieć trochę wyżej niż koniec, na którym znajduje się zawór grzejnikowy. Jeśli jest na odwrót, to należy poprawić mocowanie.

Zawsze, ale to zawsze odpowietrzaj grzejniki, wtedy gdy są zimne!

Objawy zaopowietrzonego grzejnika

Jaka odpowietrzyć grzejnik aluminiowy oraz płytowy?

Jak się odpowietrza grzejnik płytowy oraz wykonany z aluminium? Oba rodzaje urządzeń odpowietrza się w taki sam sposób. Musisz tylko pamiętać o 5 krokach.

  1. 1. Najpierw sprawdź zawór termostatyczny i ustaw go w pozycji zamkniętej
  2. 2. Pod ręcznym zaworem odpowietrzającym ustaw naczynie, do którego będzie ściekać woda
  3. 3. Powoli odkręć zawór odpowietrzający – przyda Ci się do tego specjalny klucz bądź śrubokręt
  4. 4. Poczekaj, aż powietrze wyleci z grzejnika, a ze szczeliny zacznie wylewać się woda
  5. 5. Dokładnie zakręć ręczny zawór odpowietrzający i ustaw termostat w odpowiedniej pozycji

Jak odpowietrzyć grzejnik żeliwny?

Jak odpowietrzyć grzejnik żeliwny, w którym zaczęło ostatnio bulgotać? Grzejniki tego typu z reguły nie posiadają odpowietrzacza ręcznego ani automatycznego. To właśnie dlatego ich odpowietrzanie wymaga skupienia i dokładności. Najlepiej będzie, jeśli zrobi to osoba doświadczona, która zna odpowiednią technikę. Jak odpowietrzyć kaloryfer bez odpowietrznika?

  1. 1. Musisz mieć miskę, którą trzeba umieścić pod krańcem grzejnika oraz dwa klucze płaskie nastawne
  2. 2. Następnie musisz zamknąć zawór termostatyczny
  3. 3. Później poluzuj śrubunek o nie cały obrót. Jeśli usłyszysz wydobywające się powietrze oraz zobaczysz wodę, to natychmiast przerwij odkręcanie. Zbyt duże odkręcenie śrubunku spowoduje intensywne wypływanie wody
  4. 4. Gdy ze szczeliny będzie wydobywać się woda, należy dokręcić śrubunek z powrotem

Jak odpowietrzyć grzejnik łazienkowy (żeberkowy)?

Jak odpowietrzyć grzejnik łazienkowy? Nowoczesne kaloryfery mają zazwyczaj kształt drabinek i posiadają zamontowane odpowietrzacze. Ich odpowietrzanie nie stanowi większego problemu. Co musisz zrobić?

  1. 1. Sprawdź zawór termostatyczny i ustaw jego głowicę w pozycji zamkniętej
  2. 2. Sprawdź ustawienie otworu wylotowego odpowietrznika. Przekręć odpowietrznik tak, aby otwór był skierowany w Twoją stronę
  3. 3. Grzejniki drabinkowe mają odpowietrzniki na górze, dlatego ciężko będzie Ci ustawić naczynie, do którego będzie trafiać woda. Podłóż pod otwór wylotowy szmatkę lub ręcznik
  4. 4. Delikatnie odkręć śrubę odpowietrznika i ścierką zbieraj wyciekającą wodę
  5. 5. Dokładnie zakręć śrubkę odpowietrznika, wytrzyj grzejnik i ustaw głowicę termostatu w poprzednim położeniu

Co zrobić po odpowietrzeniu grzejnika?

Znasz już kolejność odpowietrzania grzejników, ale co potem? Przede wszystkim sprawdź ciśnienie w instalacji. Sama procedura odpowietrzania może powodować znaczny spadek ciśnienia – warto je przywrócić do poziomu 0.9-1.2 atmosfery. Następnie wytrzyj odpowietrznik i sprawdź, czy nie pojawiają się na nim żadne ślady przeciekania. Gdyby pojawiły się krople wody, należy delikatnie odkręcić śrubkę odpowietrznika i dokręcić ją ponownie. Jeśli dalej będzie pojawiać się woda, wymień odpowietrznik na nowy. Po wykonaniu tych czynności możesz włączyć kocioł i pompę CO.

Jak odpowietrzać grzejniki – podsumowanie

Odpowietrzanie grzejnika żeliwnego różni się nieco od odpowietrzania kaloryferów innego typu, ale w każdym z tych przypadków zadanie nie należy do najtrudniejszych. Co powinno Cię zaniepokoić i zachęcić do odpowietrzania? Przede wszystkim sytuacja, w której grzejnik jest zimny zbyt długo i dochodzą z niego dziwne dźwięki. Pamiętaj, by podążać za instrukcją krok po kroku! Precyzyjne odpowietrzenie grzejnika pozwoli Ci pozbyć się problemu.

Sprawdź!