Jak obliczyć moc grzejnika? - ekspert z Mat-dom.pl radzi

Odpowiednia moc grzejnika w poszczególnych pomieszczeniach w Twoim domu zagwarantuje Ci ciepło oraz komfort podczas chłodnych dni. Przed zakupem grzejników do domu należy najpierw określić zapotrzebowanie danego miejsca na ciepło. Dzięki temu nie będziesz musiał się martwić, że grzejnik, który wybrałeś, ma zbyt małą moc i nie jest w stanie zapewnić Ci wystarczającego komfortu cieplnego. Przygotowaliśmy dla Ciebie poradnik, z którego dowiesz się, jak wybrać odpowiedni grzejnik i jak obliczyć idealną moc kaloryfera do Twojego domu.

Moc grzejnika – jaką wybrać?

Zazwyczaj, zapotrzebowanie na ciepło w pomieszczeniu wynosi od 60 do nawet 200 W na każdy m2. Im gorsza izolacja budynku, tym wyższy będzie ten współczynnik. Z kolei w domach, które są dobrze izolowane, straty ciepła są niższe, dlatego do ogrzania wystarczy grzejnik o mniejszej mocy. Dla przykładu porównajmy sobie różnego typu obiekty mieszkalne i ich zapotrzebowanie na ciepło.

W domach, które są dobrze izolowane przed zimnem, są piętrowe i posiadają użytkowe poddasze, wystarczą grzejniki o mocy 60 W/m2. Z kolei dla dobrze ocieplonych domów parterowych należy wybrać grzejniki o mocy 70 W/m2.

W budynkach, gdzie jest nieco gorsza izolacja, zapotrzebowanie na ciepło może wynieść ok. 90 W/m2 w przypadku domów piętrowych z użytkowym poddaszem. Oraz 100 W/m2 dla domów parterowych.

W przypadku budynków, bez izolacji cieplnej, konieczny jest dobór grzejników o naprawdę dużej mocy. Zapotrzebowanie na ciepło może tam wynosić od 130 W/m2 (domy jednopiętrowe lub z użytkowym poddaszem) nawet do 200 W/m2 (domy parterowe). Wybierając grzejniki na podstawie tabel mocy, trzeba pamiętać o temperaturze wody w samej instalacji grzewczej.

Jeśli pomieszczenia posiadają różnego rodzaju skosy, spady, niestandardowe wysokości, to moc grzejnika, można obliczyć za pomocą kubatury.

Obliczanie i dobór mocy grzejników

Jaką moc grzejnika wybrać dla poszczególnych pomieszczeń?

Każde pomieszczenie w Twoim domu ma swoje własne zapotrzebowanie na ciepło. Mimo że wszystkie pomieszczenia mogą mieć podobne wymiary, to inne będzie zapotrzebowanie kuchni, łazienki czy przedpokoju. Należy o tym pamiętać i dopasować moc grzewczą grzejnika do danego pomieszczenia.

Temperatura, która panuje w łazience, powinna być np. nieco wyższa niż w salonie lub sypialni. Z kolei w kuchni możemy pozwolić sobie na mniejszą moc grzejnika, ponieważ dodatkowymi źródłami ciepła są sprzęty AGD. Zapotrzebowanie cieplne pomieszczeń w domu wygląda następująco:

- Dla pomieszczeń, które mają nie więcej niż jedno okno lub ścianę zewnętrzną i ich optymalna temperatura powietrza wynosi nie więcej, niż 20 stopni Celsjusza (salon, przedpokój, kuchnia) należy wybrać grzejnik o mocy 70-80 W/m2.

- Dla pomieszczeń, które posiadają więcej niż jedno okno lub ścianę zewnętrzną i ich optymalna temperatura powietrza wynosi nie więcej, niż 20 stopni Celsjusza (salon, przedpokój, kuchnia) należy wybrać grzejnik o mocy 80-100 W/m2.

- Dla pomieszczeń, które nie posiadają okien i ścian zewnętrznych i ich optymalna temperatura powietrza wynosi ok. 24 stopni Celsjusza np. łazienka, należy wybrać grzejnik o mocy 100-120 W/m2.

-Dla pomieszczeń, które posiadają okno zewnętrzne lub ścianę zewnętrzną i ich optymalna temperatura powietrza wynosi ok. 24 stopni Celsjusza np. łazienka, należy wybrać grzejnik o mocy 130-150 W/m2.

Ważne jest także zamontowanie grzejnika w odpowiednim miejscu. Najlepszą lokalizacją będzie miejsce pod oknem lub ścianą zewnętrzną budynku. Miejsce, w którym ma znaleźć się grzejnik, również ma wpływ na moc, którą powinniśmy wybrać. Jeśli planujesz zabudować grzejnik, to jego moc powinna być nawet o połowę większa.

Grzejniki łazienkowe

Moc grzejnika a jego funkcja

Grzejnik może pełnić w domu wiele różnych funkcji. Może być jedynym źródłem ogrzewania lub służyć jedynie do dogrzewania. Grzejnik może także służyć do suszenia ręczników lub ozdabiania pomieszczenia.

Jeśli grzejnik ma być jedynym źródłem ciepła w danym pomieszczeniu, to najważniejsza powinna być dla Ciebie jego moc i wydajność. Z kolei, jeśli ma on być dopełnieniem ogrzewania podłogowego i pełnić funkcję dogrzewającą to ważny staje się jego wygląd i to czy będzie pasował do wnętrza. Wtedy grzejnik może stać się dekoracją i zaskakiwać swoim kształtem czy kolorem.

Jeśli zależy Ci na grzejniku łazienkowym, który będzie służył także jako suszarka na ręczniki, to wybierz ten w kształcie drabinki, szeroki i wielopoziomowy.

Mat-Dom.pl oferta grzejników

Profesjonalny dobór grzejników

Nie wiesz jaki grzejnik będzie najlepszym rozwiązaniem dla Twojego domu? Zgłoś się do nas - profesjonalnie dobierzemy idealny kaloryfer do Twojego mieszkania! Podczas wyboru grzejnika do Twojego mieszkania bierzemy pod uwagę wiele czynników, które wpływają na to, jaki grzejnik najlepiej ogrzeje pomieszczenie.